Haustor-galerija LiberSPACE – Inkubator hibridnih I prolaznih umjetničkih formi
Haustor-galerija LiberSPACE/prostor za provociranje prolazne forme pokrenuta je 2012. godine suradnjom vizualne umjetnice Tonke Maleković i plesnog studija Liberdance. U kontinuitetu povijesti zagrebačkih inicijativa i akcija u umjetničkim neafirmiranim i javnim gradskim prostorima, galerija u polujavnom prostoru poziva umjetnike na prostorno-specifičnu (re)akciju, promišljanje legislative prostora, ekonomije i ekologije umjetničkog rada, pozicije umjetnika i produkcijskih trendova u suvremenom birokratskom aparatu za proizvodnju umjetnosti i kulture. U zadanom okviru želi se potaknuti na promišljanje i realizaciju produkcijski minimalno zahtjevnih te nestalnih umjetničkih formi. Koncept galerije temelji se tako na efemernosti umjetničkih intervencija povezuju i suvremenu likovnu umjetnost i ples te ostale forme izražavanja na temelju izmičuće forme djela, oblika s određenim trajanjem u vremenu, bez materijalnih posljedica. Projektom se, uz to, nastoji aktivirati urbani potencijal haustora u središtu grada, u Jurišićevoj 7, te ponuditi sadržaj koji je, osim na uobičajenu publiku, usmjeren na privlačenje slučajnih prolaznika. Potiču se susret i interakcija, kako među samim umjetnicima različitih disciplina, tako i s prolaznicima, korisnicima studija i stanarima gradskog bloka.
U razdoblju između 2012. i 2014. godine u Haustor-galeriji LiberSPACE realiziran je niz izložbi lokalnih i međunarodnih umjetnika. Privremenim prostorno-specifičnim radovima (intervencijama, performansima, i participativnim akcijama/happeninzima) u Haustor-galeriji predstavili su se: Marijan Crtalić, HR; Aleksandar Bede, RS; Tatiana Villani, I; Lucie Micikova, CH; Goran Ristić, BiH; Petar Popijač, HR; Alex Edwards, UK; Aleksandar Hut Kono, HR; Martina Miholić, HR/UK; Ana Horvat, HR; Tanja Vujasinović
, HR; Nina Frgić, A/HR; Katerina Duda i Roko Crnić, HR; Lina Rica i Boštjan Čadež HR/SL i Dora Đurkesac, HR.
Novosti:
U 2023. godini Tonka Maleković i plesni studio Liberdance reaktiviraju galeriju pozivajući studente umjetničkih akademija da prijave multimedijalne interdisciplinarne radove. Na javnom natječaju izabrana je skupina od 15 studenata različitih smjerova Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu, koja
će u listopadu kroz dva događanja predstaviti rezultat suradnje na multimedijalnom time-based projektu Sjecišta. Sudionici: Ida Antunović, Mateo Babić, Izidor Bistrović, Jana Božić, Marina Brajdić, Ema Grgurić, Matilda Hrastić, Margareta Ivoš, Adela Kulenović, Ivona Mezulić, Sven Mrkonjić, Jurica Nikolić, Marija Pehar, Karla Sadan i Jan Samek.
To je ujedno i uvod u narednu programsku godinu u kojoj planiramo povezati intenzitet aktivnosti kroz niz efemernih intervencija i događanja. Program za 2024. godinu podijeljen je u tri cjeline:
- Pozvani umjetnici
- Umjetnici odabrani na javnom natječaju
Suradnja s Umjetničkim paviljonom u Zagrebu*
*Planirana je suradnja s Umjetničkim paviljonom, čiji će program i aktivnosti u 2024., radi obnove zgrade nakon potresa, biti preseljene u susjedstvo Liberdancea, u Jurišićevu 1a. Umjetnički paviljon
će u svojim programskim koncepcijama obuhvatiti susjedstvo i osim u privremenom galerijskom prostoru u Jurišićevoj, s projektima izaći u okolne javne i polu-javne prostore. Za prezentiranje pojedinačnih umjetničkih radova u vlastitom programu koristiti će, među ostalim, prostor i podršku LiberSPACEa.
Uvid u prijašnje aktivnosti galerije: na Fb stranici LiberSPACE.
Životopis autorice koncepta i voditeljice Haustor-galerije LibeRSPACE:
TONKA MALEKOVIĆ (Zagreb, 1982.) je likovna umjetnica i planerica urbanih i regionalnih prostornih transformacija, diplomirala na Grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu (2006.) i na Arhitektonskom fakultetu RWTH Aachen Sveučilišta (2023.). Od 2003. godine aktivno sudjeluje na suvremenoj umjetničkoj sceni, izlažuć na relevantnim skupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inozemstvu te realizirajuć projekte u javnom prostoru. Dobitnica je više nagrada i priznanja te umjetničkih rezidencija i stipendija. Članica je HDLU-a, udruge za suvremenu umjetnost Slobodne veze te udruge PUNKT, u kojoj je jedna od autorica putujućeg interdisciplinarnog pedagoško-umjetničkog projekta Grad na drugi pogled. 2012. godine, u suradnji s plesnim studio Liberdance, pokreće Haustor-galeriju LiberSPACE-prostor za provociranje prolazne forme, u Zagrebu. U sklopu projekta ACTOPOLIS (2015.), započinje projekt Spaces Between (Living) Places, koji se bavi temom recentnih migracija, te seli u Njemačku. 2019/2020 bila je polaznica programa Kunstmentorat NRW u organizaciji Ureda za kulturu pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija. Živi i djeluje kao samostalna umjetnica i planerica sa sjedištem u Kölnu.
U svom umjetničkom radu, Maleković polazi od neposrednog socijalnog i fizičkog okruženja. Poseban interes pronalazi u gradovima, javnom prostoru, urbanoj memoriji i antropologiji, u odnosu prirodnog i izgrađenog okoliša te suvremenim migracijama. Zanima je potencijal sadržan u konfliktnim situacijama između uzoraka nametnutih fizičkim i društvenim regulativama, i organičkih i spontanih procesa koji zadane strukture prevladavaju, estetski i politički. Radove realizira u različitim medijima, najčešće u formi participativnih akcija, privremenih intervencija, galerijskih instalacija te življenog iskustva, pri čemu rekomponira zadani kontekst, s namjerom otkrivanja skrivenih ili kreiranja novih odnosa među zatečenim elementima. Koristeći pristup “minimum za maksimum” umjetnica svjesno preispituje problem “zagađenja” umjetničkom produkcijom odnosno ekologiju umjetnosti i ekonomičnost stvaralaštva u suvremenom umjetničkom i ekonomskom kontekstu.
www.tonkamalekovic.com
kontakt: tonkapalonka@gmail.com